Προσωπικές αναζητήσεις, αγωνίες, απόψεις

Καυση Νεκρων

Απ: Καυση Νεκρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mike » 09 Φεβ 2007, 13:51

Εγώ πάντως μετά την πάροδο των ετών, θα πάρω τα κοκαλάκια της και θα τα πάω στον τόπο που γεννήθηκε... στην Πάρο...

Να τελειωσει το ταξίδι απο εκεί που άρχισε...
Η διαφορά του παιδιού απο τον άντρα είναι στην τιμή των παιχνιδιών τους.....
Άβαταρ μέλους
mike
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bros400 » 09 Φεβ 2007, 13:56

....τον Κούρκουλο πάντως θα έπρεπε να τον κάψουν και γύρω του να χορεύουν το "Βρέχει φωτιά..."

(γελάστε ρε...)   :tooth: :tooth:

και να πεταχτεί λέει από τον αποτεφρωτήρα και να φωνάξει.... ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΜΩΡΕ!!!!  ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ, ΟΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ...  :whistle1:
Τελευταία επεξεργασία από Bros400 και 09 Φεβ 2007, 13:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες, παρά για κάτι που δεν έκανες....
Άβαταρ μέλους
Bros400
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bomba » 09 Φεβ 2007, 13:58

ο ανθρωπος οσο ζει και ειναι ,μετα τελος

ο ανθρωπος ειναι η ψυχη του δεν ειναι το σωμα του παρτε το χαμπαρι

το σωμα ειναι ενα συμβατικο μεσον,μεσω του οποιου η ψυχη διεκπεραιωνει την αποστολη της,για την οποια και ενσαρκωθηκε,για την οπια και εμφανιστηκε στο συγκεκριμενο τοπο και χρονο

τιποτα δεν ειναι τυχαιο,μα τιποτα,ουτε η δουλεια που κανουμε,ουτε οι ανθρωποι που συνανταμε,ουτε οι δυσκολιες που αντιμετωπιζουμε

ολα εχουν ενα λογο

κι εμεις αντι να ασχοληθουμε με την ουσια ,ασχολουμαστε με το περιτυλιγμα,χωρις σεβασμο,ακομα και στο θανατο μας

ο θανατος ειναι μια μαλακια και μιση που την εχουνε κανει εμποριο.κανενας δεν ξερει τι γινεται μετα το θανατο.μπορει να ειναι και ωραια.πολυ καλυτερα απ οτι εδω στην κολαση που ζουμε

τι πειραζει να πεθανει καποιος?ειναι η φυσικη εξελιξη των πραγματων

τι νομιζετε,οτι επειδη ειναι συγγενης μας η γκομενος μας,μας ανηκει κιολας?αρα προς τι η στεναχωρια,προς τι η χαρα?

ενας κυκλος που κλεινει το σωμα ειναι,γιατι ηρθε η ωρα της ψυχης να πεταξει για αλλους κοσμους

οποιος νομιζει οτι ο ανθρωπος τελειωνει με το θανατο ειναι οχι απλα γελασμενος,αλλα εχει φαει χοντρο παραμυθι

απλα αγνοουμε κατι σημαντικο

οτι η πραγματικη αγαπη,ειναι η μονη αιτια,εξαιτιας της οποιας ζουμε,οχι μονο σ αυτη τη γη,αλλα στο συμπαν ολοκληρο,σε καθε επιπεδο δημιουργιας

και το μοναδικο μεσον για να βρισκομαστε διπλα σε ψυχικες οντοτητες,ειτε ενσαρκωμενες,ειτε οχι

και ο καημενος ο Χριστος για αγαπη μιλησε..........μονο που οι εξουσιοδοτημενοι αντιπροσωποι του..........την κανανε μπουρδελο

ο Χριστιανισμος και η καθε θρησκεια ειναι ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ δεν ειναι θεωρια........ανοιχτε τα ματια κ τ αυτια σας και δειτε το αυτο........και αποσκοπουν ΚΑΠΟΥ......εχουν ενα στοχο............ποιο στοχο..........την προετοιμασια της ψυχης.............για ποιο λογο?

ας βρει ο καθενας τη ΔΙΚΗ ΤΟΥ απαντηση
bomba
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Yannis » 09 Φεβ 2007, 13:58

και μια ακομη φορα που θα συμφωνησω και με το ΚΚΕ :

http://www.naftemporiki.gr/news/static/ ... 299749.htm
I am not a complete idiot - Several parts are missing

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Yannis
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Yannis » 09 Φεβ 2007, 14:00

bomba έγραψε:ο ανθρωπος οσο ζει και ειναι ,μετα τελος

ο ανθρωπος ειναι η ψυχη του δεν ειναι το σωμα του παρτε το χαμπαρι

το σωμα ειναι ενα συμβατικο μεσον,μεσω του οποιου η ψυχη διεκπεραιωνει την αποστολη της,για την οποια και ενσαρκωθηκε,για την οπια και εμφανιστηκε στο συγκεκριμενο τοπο και χρονο

τιποτα δεν ειναι τυχαιο,μα τιποτα,ουτε η δουλεια που κανουμε,ουτε οι ανθρωποι που συνανταμε,ουτε οι δυσκολιες που αντιμετωπιζουμε

ολα εχουν ενα λογο

κι εμεις αντι να ασχοληθουμε με την ουσια ,ασχολουμαστε με το περιτυλιγμα,χωρις σεβασμο,ακομα και στο θανατο μας

ο θανατος ειναι μια μαλακια και μιση που την εχουνε κανει εμποριο.κανενας δεν ξερει τι γινεται μετα το θανατο.μπορει να ειναι και ωραια.πολυ καλυτερα απ οτι εδω στην κολαση που ζουμε

τι πειραζει να πεθανει καποιος?ειναι η φυσικη εξελιξη των πραγματων

τι νομιζετε,οτι επειδη ειναι συγγενης μας η γκομενος μας,μας ανηκει κιολας?αρα προς τι η στεναχωρια,προς τι η χαρα?

ενας κυκλος που κλεινει το σωμα ειναι,γιατι ηρθε η ωρα της ψυχης να πεταξει για αλλους κοσμους

οποιος νομιζει οτι ο ανθρωπος τελειωνει με το θανατο ειναι οχι απλα γελασμενος,αλλα εχει φαει χοντρο παραμυθι

απλα αγνοουμε κατι σημαντικο

οτι η πραγματικη αγαπη,ειναι η μονη αιτια,εξαιτιας της οποιας ζουμε,οχι μονο σ αυτη τη γη,αλλα στο συμπαν ολοκληρο,σε καθε επιπεδο δημιουργιας

και το μοναδικο μεσον για να βρισκομαστε διπλα σε ψυχικες οντοτητες,ειτε ενσαρκωμενες,ειτε οχι

και ο καημενος ο Χριστος για αγαπη μιλησε..........μονο που οι εξουσιοδοτημενοι αντιπροσωποι του..........την κανανε μπουρδελο

ο Χριστιανισμος και η καθε θρησκεια ειναι ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ δεν ειναι θεωρια........ανοιχτε τα ματια κ τ αυτια σας και δειτε το αυτο........και αποσκοπουν ΚΑΠΟΥ......εχουν ενα στοχο............ποιο στοχο..........την προετοιμασια της ψυχης.............για ποιο λογο?

ας βρει ο καθενας τη ΔΙΚΗ ΤΟΥ απαντηση

Πολυ μου αρεσε !!!
Μπραβο ρε Bomba !!!

:clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Yannis
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ypvs » 09 Φεβ 2007, 14:04

bomba έγραψε:τι πειραζει να πεθανει καποιος?ειναι η φυσικη εξελιξη των πραγματων

πιστευω πειραζει ,τον ρωτησε κανενας αν θελει να πεθανει ??

σε ολα τα αλλα συμφωνω ,,επιφυλασσομαι λιγο για το παραπανω γιατι μου θυμιζει "παραδεισους και κολαση ,ουρι του παραδεισου και μετανσαρκωσεις"..

δεν ξερω βεβαια αν υπαρχουν αυτα ,,αν δεν υπαρχουν ομως ??
αμα σκεφτώ υπογραφή θα βάλω .
Άβαταρ μέλους
ypvs
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό StarSailor » 09 Φεβ 2007, 14:07

Δε μπορώ να καταλάβω σε ποιά βάση απαγορευόταν τόσο καιρό η καύση από τη στιγμή που επίσημα έχουμε ανεξιθρησκία. Η απάντηση προφανώς είναι τα ταμεία της εκκλησίας της Ελλάδος (σκέφτομαι φωναχτά τώρα..)

Ερώτηση: αν κάποιος δηλώνει άθεος/αγνωστικιστής κλπ κλπ που τον θάβουν? Γιατί απ όσο ξέρω παππάς (ορθόδοξος, καθολικός, οτιδήποτε) δε σε θάβει, οπότε δε πρέπει κάτι να γίνει το νεκρό σώμα? Επίσημα εννοώ, τι προβλέπεται?

Προσοχή! Ενώ πληκτρολογούσατε, 5 νέα μηνύματα δημοσιεύθηκαν. Ίσως θα θέλατε να αναθεωρήσετε την απάντησή σας.

Το τι γίνεται η ψυχή μετά θάνατον bomba κανείς δε ξέρει οπότε ας μη μιλάμε για γελασμένους  :no2:
[b]No Rest For The Wicked[b]
Άβαταρ μέλους
StarSailor
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bomba » 09 Φεβ 2007, 14:10

εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει ουτε παραδεισος ουτε κολαση
και οτι υπαρχουν μονο επιπεδα μαθησης
σ εναν αεναο κυκλο της ψυχης που ειναι αιωνια
κανενας δεν ξερει τον πραγματικο λογο για τον οποιο γεννιεται η πεθαινει
αλλοι ψαχνουν να βρουν,αλλοι οχι
σ ενα πολυ ευρυτερο επιπεδο συμπαντικης υπαρξης,με εξελιγμενες λιγοτερο η περισσοτερο οντοτητες
δεν υπαρχουν αιτιες που εμεις με το μυαλο μας το ανθρωπινο μπορουμε να καταλαβουμε ωστε να αιτιασουμε τα γεγονοτα που ειναι πανω απο μας
οπως η ζωη και ο θανατος και οι αιτιες τους
μπορουμε να αιτιασουμε μεχρι του επιπεδου της ανθρωπινης μας αντιληψης
αρα δεν ειναι θεμα αν πειραζει η αν δεν πειραζει να πεθανει καποιος
αυτο εχει να κανει με οσους μενουν πισω,οχι με τον ιδιο τον ανθρωπο,αυτο πιστευω

υγ..starsailor.....η ψυχη μετα το θανατο κανει οτι και πριν το θανατο......ζει............τι σε κανει να πιστευεις οτι γινεται κατι διαφορετικο?

απλα την ψυχη τη "βλεπεις" επειδη εχει υλικη υποσταση μεσω του σωματος........οταν πεθαινει το σωμα.........δε σημαινει οτι πεθαινει και η ψυχη.........

τωρα που ταξιδευει η ψυχη,αυτο δεν το ξερω,πως να το ξερω αλλωστε............ομως επειδη ζωη σημαινει κινηση..............αρα............κινειται η ψυχη...............το πνευμα................αρα καπου παει................
Τελευταία επεξεργασία από bomba και 09 Φεβ 2007, 14:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
bomba
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ypvs » 09 Φεβ 2007, 14:16

bomba έγραψε:εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει ουτε παραδεισος ουτε κολαση
και οτι υπαρχουν μονο επιπεδα μαθησης
σ εναν αεναο κυκλο της ψυχης που ειναι αιωνια
κανενας δεν ξερει τον πραγματικο λογο για τον οποιο γεννιεται η πεθαινει
αλλοι ψαχνουν να βρουν,αλλοι οχι
σ ενα πολυ ευρυτερο επιπεδο συμπαντικης υπαρξης,με εξελιγμενες λιγοτερο η περισσοτερο οντοτητες
δεν υπαρχουν αιτιες που εμεις με το μυαλο μας το ανθρωπινο μπορουμε να καταλαβουμε ωστε να αιτιασουμε τα γεγονοτα που ειναι πανω απο μας
οπως η ζωη και ο θανατος και οι αιτιες τους
μπορουμε να αιτιασουμε μεχρι του επιπεδου της ανθρωπινης μας αντιληψης
αρα δεν ειναι θεμα αν πειραζει η αν δεν πειραζει να πεθανει καποιος
αυτο εχει να κανει με οσους μενουν πισω,οχι με τον ιδιο τον ανθρωπο,αυτο πιστευω

δεν διαφωνω με αυτα που λες θεωρω μεσα απο την ακρα αντιφαση το αλληγορικο ερωτημα "τον ρωτησε κανεις"??

και συμπληρωνω ,,ειναι ωραιο να πεθανεις για την πατριδα ,ειναι ωραιο να πεθανεις για την θρησκεια κ.λ.π..,,

ας τον αφησουμε να επιλεξει τι θελει να κανει ... :)
αμα σκεφτώ υπογραφή θα βάλω .
Άβαταρ μέλους
ypvs
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ex-DIVER 600 » 09 Φεβ 2007, 14:18

Μπρρρρρρ......

Εγώ ρε παιδιά πάντως, όταν έρθει η ώρα μου (πέρα του ότι πολύ θα στεναχωρηθώ) θα έχω αφήσει τις εξής εντολές:

1) Να δοθούν όποια όργανα μπορούν να εξυπηρετήσουν κάποιον άλλον δύστυχο άνθρωπο
2) Να αποτεφρωθεί ό,τι απομείνει

Το θάψιμο το θεωρώ πολύ μακάβριο και splatter για τα γούστα μου  :bawl: :bawl: :bawl:[/

[color=red]Προσοχή! Ενώ πληκτρολογούσατε, ένα νέο μήνυμα δημοσιεύθηκε. Ίσως θα θέλατε να αναθεωρήσετε την απάντησή σας.  color]

Όχι δεν θέλω !!!
Τελευταία επεξεργασία από ex-DIVER 600 και 25 Ιαν 2011, 07:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ex-DIVER 600
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kavaliwtis » 09 Φεβ 2007, 14:20

StarSailor έγραψε:
Ερώτηση: αν κάποιος δηλώνει άθεος/αγνωστικιστής κλπ κλπ που τον θάβουν? Γιατί απ όσο ξέρω παππάς (ορθόδοξος, καθολικός, οτιδήποτε) δε σε θάβει, οπότε δε πρέπει κάτι να γίνει το νεκρό σώμα? Επίσημα εννοώ, τι προβλέπεται?

Τον καινε (μαλλον) :g:

Τι αλλο μπορουν να κανουν δηλαδη? :g:

Τωρα το οτι δεν υπηρχε το νομικο πλαισιο (μεχρι τωρα) για το καψιμο αλλο θεμα αυτο!!
Τελευταία επεξεργασία από Kavaliwtis και 25 Ιαν 2011, 08:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Good things come to those who wait
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Kavaliwtis
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό StarSailor » 09 Φεβ 2007, 14:25

Ποιός σου είπε ότι πιστεύω ότι η ψυχή μου κάνει μετά το θάνατο ότι και πριν από αυτόν?Δε βρίσκω κάποιο λόγο να συνεχίσει να ζει  :g: Οπότε εσένα τι σε κάνει να πιστεύεις το αντίθετο?

Όσο για την αιτιότιτα των πραγμάτων υπάρχει ένας κλάδος της φυσικής, η κβαντομηχανική. Θα εκπλαγείς αν διαβάσεις τι προβλέπει...

Μάρκο μπαίνουμε στα χωράφια της θρησκευτικής πίστης. Το τι πιστεύει ο καθένας είναι δικό του πρόβλημα, προφανώς έχει τους λόγους του (ίσως λόγος δεν είναι η σωστή λέξη γιατί έχει την ίδια ρίζα με τη λογική και προσωπικά πιστεύω δεν μπορείς να στηρίξεις λογικά καμία θρησκεία). Αυτό που δεν μου αρέσει είναι να προσπαθεί κάποιος να μου "αποδείξει" τους λόγους που πιστεύει ότι πιστεύει  :no2:

Προσοχή! Ενώ πληκτρολογούσατε, 3 νέα μηνύματα δημοσιεύθηκαν. Ίσως θα θέλατε να αναθεωρήσετε την απάντησή σας.
Άβαταρ μέλους
StarSailor
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bomba » 09 Φεβ 2007, 14:52

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι να προσπαθεί κάποιος να μου "αποδείξει" τους λόγους που πιστεύει ότι πιστεύει 

τι εννοεις?μπορεις να γινεις πιο ξεκαθαρος?
bomba
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bobus » 09 Φεβ 2007, 15:04

τονίζω πως η διαδικασία ΔΕΝ είναι ίδια από νεκροταφείο σε νεκροταφείο

καφρίλες με την τσάπα γίνονται βέβαια όσο δεν είσαι εκεί

εμένα μου είπαν "περιμένετε και θα σας φωνάξουμε" και περίμενα στο κυλικείο του νεκροταφείου

και όταν με φώναξαν πήγα και είδα τα κομμάτια του Ανθρώπου μου σε ένα καρότσι, σκεπασμένα με ένα πανί

πήγαμε με τον τυπά και τα έχωσε/σφήνωσε σε ένα τσιμεντένιο λάκο, και τα σκέπασε με χώμα

μετά από 1 χρόνο ξαναπήγαμε και τα έβγαλε, τα καθάρισε σε γούρνα με νερό, και τα έβαλε στο λαμαρινένιο κουτί

σπάνια λιώνουν οι νεκροί  στα 3 χρόνια, τα χώματα είναι εδώ και πολλά χρόνια κορεσμένα, δεν "σηκώνουν" άλλους νεκρούς, και αν παραμείνει ο νεκρός μέσα για περισσότερο, πάλι δεν αλλαζει κάτι, γι' αυτό έχουν τα τσιμεντένια κουτιά όπου τα υπολείμματα βρίσκονται πλεόν πολύ κοντά στην επιφάνεια του εδάφους  (περίπου 5εκ) και έτσι το νερό που θα πέσει με τη βροχή κάνει δουλειά στον 1 επιπλέον χρόνο που περνάει

ό,τι είδα δεν με πείραξε, ήμουν προετοιμασμένος για καφρίλες, εξάλλου τον Άνθρωπό μου τον έχω  όχι στο κουτί αλλά στο μυαλό μου, κι εκεί θα μείνει όσο ζω
Τελευταία επεξεργασία από bobus και 09 Φεβ 2007, 15:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
"Σαν νά 'χανε ποτέ τελειωμό
τα πάθια κι οι καημοί του κόσμου..."

Αλ. Παπαδιαμάντης
Άβαταρ μέλους
bobus
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό StarSailor » 09 Φεβ 2007, 15:07

Sorry δεν έχω πολύ χρόνο...περιληπτικά, Μάρκο λες ότι όποιος πιστεύει ότι ο άνθρωπος τελειώνει με το θάνατο έχει φάει χοντρό παραμύθι. Σου λέω μην είσαι σίγορους και συνεχίζεις δηλώνοντας αυτό:

[/quote]
η ψυχη μετα το θανατο κανει οτι και πριν το θανατο......ζε ι............τ ι σε κανει να πιστευεις οτι γινεται κατι διαφορετικο?

απλα την ψυχη τη "βλεπεις" επειδη εχει υλικη υποσταση μεσω του σωματος....... .οταν πεθαινει το σωμα.........δ ε σημαινει οτι πεθαινει και η ψυχη.........
[/quote]

Τη λέξη "αποδείξει" την έβαλα σε εισαγωγικά έτσι? Δεν μπορείς να μου αποδείξεις το τι κάνει η ψυχή μετά θάνατον, ούτε εγώ μπορώ. Άλλωστε αναφερόμαστε στη πίστη του καθένα. Τα περί παραμυθιού λοιπόν είναι άτοπα, that s all
Άβαταρ μέλους
StarSailor
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Yannis » 09 Φεβ 2007, 15:39

παρτε αλλα δυο επικαιρα θεματακια λοιπον απο την Ελευθεροτυπια την σημερινη :

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=4873660

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=19047228

ολα δειχνουν πως τελικα η πολιτεια θα τολμησει το βημα αυτο !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Yannis
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μάνος » 09 Φεβ 2007, 15:44

Yannis έγραψε:
Πολυ μου αρεσε !!!
Μπραβο ρε Bomba !!!

:clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2:

Εμένα πάλι ΔΕΝ μου άρεσε !
Μάρκο μου  πιάνεις ένα σωρό θέματα μαζεμένα.
Μόνο στο τέλος το σώζεις με το να λες¨"ας βρεί ο καθένας την δική του απάντηση".

Για το αν "όσο ζεί ο άνθρωπος ζεί και μετά τέρμα " και οτι"είναι βαθειά γελασμένος" κλπ προσωπικά ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ οτι δεν είναι έτσι , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.
Απλά ΕΛΠΙΖΩ να είναι έτσι (να υπάρχει δηλαδή συνέχεια στην διαδρομή της ψυχής). Το "πιστεύω" συνεπάγεται αποδοχή δόγματος (μιάς έννοιας εξαιρετικά αποκρουστικής στην δική μου λογική). Αρα το δόκιμο είναι ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ (και νομίζω πως κι εσύ το "πιστεύω" τα χρησιμοποιείς , όπως κι εγω καμμιά φορά στήν ρήμη του λόγου σου).

Απο την άλλη...  μπορεί να μην "πειράζει που κάποιος πέθανε" , αλλά αυτό αφορά τρίτους! Όχι για τους δικούς του ! Γι αυτούς υπάρχει ο αποχαιρετισμός που δικαιούνται να τον βιώσουν όπως αισθάνεται ο καθένας τους.

Και σ'αυτές τις καταστάσεις , προσωπικά λίγο μ'ενδιαφέρει η "εκμετάλλευση της εκκλησίας , των κορακιών , των μαρμαράδων" κλπ.
Σ'αυτήν την ψυχική κατάσταση , είναι "φτηνό" να μετράς κατοστάρικα (εκεί βέβαια βασίζονται κι αυτοί , αλλά ... χέστηκα για να σου πω την μαύρη αλήθεια).

Υ.Γ. Εγω πάω "επίσκεψη" στον πατέρα όχι γιατί είναι "εκεί" , αλλά για μένα. Για να κάτσω στην ηρεμία του τόπου να συλλογιστώ, να θυμηθώ , να επικοινωνήσω. Και μετά την κάνω για την κορυφή του Υμηττού για να ξαναθυμηθώ τις στιγμές με τον πατέρα . Ξεχωριστά θα βάλω ένα κείμενο γραμμένο γι αυτά ακριβώς τα πράγματα που είχα γράψει χρόνια πίσω ! Ίσως διαβάζοντάς το με καταλάβεις..
Εικόνα
I MAY BE WRONG , BUT I AM ALWAYS RIGHT !!!!!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μάνος » 09 Φεβ 2007, 15:51

Και το κείμενο που υποσχέθηκα στον Μάρκο (συγγνώμη αν είναι κάπως εκτός θέματος):

Στιγμές  …….
Σαββάτο πρωί ,  ξύπνημα  νωρίς . Το σπίτι ήσυχο . Όλοι κοιμούνται (ακόμη και τα ζώα , άχνα δεν βγάζουν). Ευκαιρία για έναν  πρωινό καφέ διπλό ελληνικό με μπόλικη ζάχαρη και λίγο πρωινό διάβασμα (την μουσική τα Σαββατιάτικα πρωινά την έκοψα από τότε που ξέχασα να γυρίσω το  κουμπί στα ακουστικά και είχαμε εγερτήριο στρατιωτικό και μπινελίκια από γυναίκα και γιο!).
Μετά από καμιά ώρα πετάω το βιβλίο στην άκρη. Δεν τραβάει σήμερα.
Αφήνω σημείωμα στην Κατερίνα και βγαίνω έξω.
Ασυναίσθητα πάω προς το γκαράζ και ανεβαίνω στην μηχανή. Χαλαρό το οδήγημα  (δεν πήρα  και το κράνος….) και ανηφορίζω προς την Καισαριανή.
Στάση για λίγα λουλούδια από υπαίθριο αθίγγανο και  σταματάω στο Κοιμητήριο.
Οι διάφοροι επαίτες έχουν αρχίσει και μαζεύονται (θα έχει πολλές κηδείες σήμερα. Ξέρουν αυτοί!).
Σταματάω στην μέση του ανηφορικού μονοπατιού  στον γνωστό «Οίκο» .
«Γεια σου πατέρα. Να’ μαι εδώ πάλι».
Ανάβω το καντήλι , βάζω και καρβουνάκια στο θυμιατό να μυρίσει όμορφα ο τόπος. 
Παπά δεν φωνάζω . Μου χαλάνε  την αυτοσυγκέντρωση οι παπάδες.
Βάζω τα λουλούδια σε νερό , καθαρίζω λίγο ,κάθομαι και κοιτάω αφηρημένα σαν χαζός.
Δεν μαζεύονται σήμερα οι σκέψεις,. Γιατί άρα γε; 
Συνέρχομαι κάποια στιγμή , χαϊδεύω την φωτογραφία που με κοιτάει  κάτω από το καντήλι και φεύγω. «Σε κάνα δυο βδομάδες τα λέμε πάλι πατέρα».
Καβαλάω την μηχανή , αλλά δεν έχω  τελειώσει.
Δεν έχω  ρουφήξει αρκετά τις αναμνήσεις που έχω ανάγκη.
Αρχίζω και ανηφορίζω (με την μηχανή  , όχι με το αυτοκίνητο όπως τότε που τον πήγαινα βόλτα) στον φιδόδρομο του Υμηττού . Σιγά στις στροφές , γιατί τον έχω βάλει στο πίσω κάθισμα  της ψυχής μου, και φοβάμαι μην ζαλιστεί.
Το μηχανάκι  δεν  σιγοντάρει την διάθεσή μου . Προσπάθησε να με τσιγκλήσει. Του φαίνεται παράξενο πως ανεβαίνουμε έτσι αργά. Έχει συνηθίσει να μουγκρίζει σε ψηλές στροφές  και να στραμπουλιέται στις ανηφορικές φουρκέτες.
Σήμερα όμως δεν  πάμε μόνοι εγώ με την μηχανή.
Πάω με τον πατέρα και πρέπει να είμαι προσεκτικός. Φτάνω στις κεραίες. Εκεί που άραζα το αυτοκίνητο και κοιτάζαμε οι δυο μας  την Αθήνα  μέχρι  πέρα την Αίγινα και του έδινα τσιγάρο (κρυφά από την μάνα βέβαια) και έβλεπα στα μάτια του την απόλαυση (από τις λίγες που του είχαν απομείνει πια) αλλά και την λάμψη της διαβολιάς και της συνενοχής για το τσιγάρο στην ζούλα , σαν  να είμαστε σχολιαρόπαιδα  που το φουντώνουν παράνομα στο διπλανό από το σχολείο παρκάκι.
Κατεβαίνω από το μηχανάκι και ανάβω τσιγάρο. Δεν το καπνίζω εγώ , εκείνος το καπνίζει.
Γι’ αυτόν το καιω. Όσο αυτό καιει φέρνω στο μυαλό μου σκόρπια γεγονότα και στιγμές (ακόμη και τις πολλές δυσάρεστες) από την ζωή μου με τον πατέρα.
Έχω την ταπεινή εντύπωση ότι αυτή η σιωπηλή αναφορά  αξίζει πολύ περισσότερο από  10 τρισάγια με παπάδες και  ψαλμουδιές. Ας αφήσω τα τρισάγια για την μάνα. Αυτή πιστεύει στην δύναμη των μακαρισμών από εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο του Θεού.
Το τσιγάρο τέλειωσε.. Άντε πάλι ανεβαίνουμε και οι δυο στην μηχανή και κατηφορίζουμε σιγά σιγά.
Εμπρός από το Κοιμητήριο , άλλη μια στάση. Έχει να κατέβει η ψυχή του από το μηχανάκι για να επιστρέψει στο σπίτι της. «Γεια σου πατέρα . Την ευχή σου».
Ούτε που κατάλαβα ότι άφησα  γύρω στο χιλιάρικο από το  λάστιχο στην άσφαλτο ξεκινώντας.
Πόσο ανάλαφρος  είμαι πια από την επαφή ! Πόσο γρήγορα και εύκολα τρέχει το μηχανάκι !
Τω ρ α (!)  ξεκινάει η μέρα  , και ξεκινάει καλά !

(Αυτό το κείμενο έχει γραφτεί αρκετό καιρό πριν. Ίσως ήρθε η ώρα, Μεγάλη Τετάρτη σήμερα , να το μοιραστώ με κάποιους που το  καταλαβαίνουν. Εύχομαι να είναι πολλοί αυτοί που νοιώθουν  έτσι ).

Καλημέρα σας και Καλή Ανάσταση.

Μάνος
Εικόνα
I MAY BE WRONG , BUT I AM ALWAYS RIGHT !!!!!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 888 » 09 Φεβ 2007, 16:52

Θα προτιμούσα ένα κουτάκι με στάχτη , η ένα κασελάκι με κόκαλα;;

Κάλη η στάχτη αλλά για να πιάσει τόπο...
η την σκορπάς στη θάλασσα
ή ανεβάινεις στ'αγαπημένο σου βουνό και τη μοιράζεις λεύτερα στους ανέμους.

οι άνθρωποί μας ζουν μεσά στην καρδιά και τις αναμνήσεις μας
η δε ψυχή τους μπορεί πλέον να γυρίσει σ' απειρους κόσμους κι αστέρια
γιατί η ψηχή δεν είναι ύλη είναι ενέργεια
και η ενέργεια είναι αδύνατον να χαθεί απλά αλλάζει μορφή
(και η ύλη ενέργεια είναι αλλά θέλει πολύ μπλα-μπλα ....)
Τελευταία επεξεργασία από 888 και 25 Ιαν 2011, 07:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
vivere Armageddonosamente 

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
888
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό illuminatios » 09 Φεβ 2007, 17:13

Σχετικά με το τι ισχυει εώς σήμερα, περι καύσης... Όσο είσαι ζωντανος (εννοείται) Πηγαίνεις  σε συμβολαιογρλαφο και δηλώνεις  την επιθυμία σου για αποτέφρωση.(σαν διαθήκη ένα πραμα)
Όταν έρθει η ώρα σου , η σωρός σου μεταφέρεται μαζι με το χαρτι του συμβολαιογραφου Ιταλία ή Βουλγαρία (πιθανον και αλλου απλα για αυτά τα δύο ξέρω). Επιστρέφεις στην τεφροδόχο.

Το αναλαμβάνου και γραφεία τελετων (προχειρος υπολογισμος προ διετίας 7000Ε)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
illuminatios
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό swimmer » 09 Φεβ 2007, 22:37

Είναι γνωστό πως η εκκλησία είναι μια τεράστια επιχείρηση που απο τα χέρια της περνά πολυ χρήμα...
Ο θάνατος είναι ένα γεγονός που επιφέρει συγκινησιακή φόρτιση στον περίγυρω του εκλειπόντως και εκεί ποντάρουν για να μαζέψουν χρημα...

ποτε δε καταλαβα γιατι να υπαρχουν κατηγοριες κηδειων γιατι να μην ειναι ολες ιδιες ολα απλα και λιτα.... και γιατι η εκκλησια επετρεψε να γινεται αυτο το αισχος...
δλδ ο πλουσιος γιατι να εχει καλυτερη κηδεια απο το φτωχο πιο το ωφελος και πιο το νοημα...
αλλα οπου τους βολευει το δογμα ειναι καλα οπου δεν βολευει το ξεχναμε γι αυτο και ο κοσμος δεν τους αντεχει τους παπαδες και ολα τα καραγκιοζηλικια....και προτιμα να καει

πιστευω στην υπαρξη θεου και πιστευω πως αν υπαρχει Χριστος και κατεβει στη γη θα γυρισει και θα πει στους παπαδες τοσο ωραια πραγματα σας εδωσα σαν διδασκαλια γιατι τα κανατε σκατα??
επεισης θα λεγε read between the lines.....
προτιμω να ταφω παρα να καω αλλα να ταφω με αξιοπρεπεια σε ενα τυχαιο μερος και οχι σε μια επιχειρηση..ετσι θα γινω λιπασμα και θα βγει κανενα φυτο αρα θα κανω μακροπροθεσμα καλο στο περιβαλλον μου
με την καυση αδικα θα σπαταληθει ενεργεια για να γινω σταχτη..πιο το ωφελος..

πι ες : εχω δει παπαδες σε νεκτροταφειο να πλακωνονται γιατι ο ενας μπηκε στην περιοχη του αλλου
πι ες 2 : προσφατη κηδεια  κοστισε πανω απο 10.000  γιατι να μην εδινα τα λεφτα σε ενα παιδικο χωριο και απλα να σκαβαμε ενα λακο και να ριχναμε τον ανθρωπο μας μεσα σε ενα κουτι απλο....
Τελευταία επεξεργασία από swimmer και 25 Ιαν 2011, 05:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
swimmer
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kikos » 10 Φεβ 2007, 00:41

Είναι αυτονόητο να μπορεί ο καθένας να είναι ελεύθερος να επιλέγει. Και για να επιλέγει πρέπει να έχει προνοήσει το κράτος, νομικά και πρακτικά. Π.χ. για την καύση χρειάζεται να κατασκευαστούν ειδικοί κλίβανοι.
Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ της καύσης των νεκρών. Διότι α. το θεωρώ πιο φυσικό και ανθρώπινο (για τους ζώντες, β. για να μην συσχετίζεται με την εκκλησία η οποία απαιτεί και έχει τόσα χρόνια παρεμβάσεις σε ΟΛΕΣ τις πράξεις της ζωής του ανθρώπου.
Πιστεύεις ή απλά θέλεις να σε βάλουν σε τάφο? Δικαίωμά σου και σεβαστό.
Θέλεις να καείς? Δικαίωμά σου επίσης.
Θέλεις γάμο πολιτικό? θέλεις θρησκευτικό? θέλεις να μην βαφτίσεις τα παιδιά σου?
Πρέπει να έχεις το δικαίωμα να επιλέξεις. Αυτό είναι το σημαντικότερο.

Είμαι υπέρ του πολιτικού γάμου (όπου και θα τελέσω το καλοκαίρι που πλησιάζει :) )
Επίσης δεν θα βαφτίσω τα παιδιά μου.
Τέλος είμαι κατά όσων άλλων αντιδημοκρατικών "έτσι θέλω" ενεργειών στο θέμα θρησκείας. π.χ. οι αγιασμοί στα σχολεία, οι "εκδρομούλες" στις εκκλησίες, τα σχετικά εκκλησιαστικά στον στρατό κτλ.

Ο διαχωρισμός εκκλησίας κράτους στην τελική είναι ότι πιο αυτονόητο σε μια χώρα που θέλει να λέγεται δημοκρατική.
Τελευταία επεξεργασία από kikos και 25 Ιαν 2011, 07:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Προσπαθώ να έχω την υπομονή να δέχομαι τα πράγματα που δεν μπορώ να αλλάξω, την δύναμη να αλλάζω αυτά που μπορώ και την σοφία να μπορώ να τα ξεχωρίζω...
Άβαταρ μέλους
kikos
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό scarlet » 10 Φεβ 2007, 11:06

Αρχικά...
Η ζωή για να διατηρηθεί χρειάζεται ύλη και ενέργεια
Η ενέργειά μας δεν χάνεται δεν μπορώ να ξέρω που πάει αλλά σίγουρα δεν χάνεται
η ύλη μας ανακυκλώνεται
για αυτό πιστεύω πως η ταφή είναι ρποτιμότερη εκτός και αν υπάρχουν σοβαροί λόγοι που το απαγορεύουν (καίγανε τους νεκρούς στους λοιμούς)

Δεν ξέρω αλλά τα γεγονός ότι η ύλη των αγαπημένων μου προσώπων (του παππού μου που υπεραγαπούσα και είναι αδύνατον να τον βγάλω από το μυαλό και την καρδιά μου) βρίσκεται σε κάτι ζωντανό (η ύλη στη γη είναι δεδομένη και ανακυκλώνεται) με γεμίζει χαρά και αισιοδοξία νιώθω ότι τίποτα δεν χάθηκε και ας λέω και βλακείες

Τώρα το να πιστεύεις στον Θεό είναι καλό...
σε βοηθάει να βάζεις τις σκέψεις σου σε σειρά
να κάνεςι το καλυτερο που μπορείς για όλα, και ας μην έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα, δεν πειράζει, δεν εξαρτώνται και όλα από εσένα)
να αγαπάς και να συνχωρείς
να μην επικρίνεις τους άλλους και να προσπαθείς να τους καταλάβεις όταν νοιάζεσαι γι αυτούς
σε μαθαίνε να ζεις αισιόδοξα και ευτυχισμένα

το να μην πιστεύεις σε τίποτα είναι μηδενισμός, μπορεί αυτό να προσεγγίσει την ευτυχία;

Πάντως πρέπει να διασαφηνίσω ότι άλλο να είσαι θρήσκος και άλλο θρησκόληπτος
ο καθε έεξάλλου  πιστεύει με τον δικό του τρόπο ανάλογα με τον χαραχτήρα και τις ανησυίες του

Ps. Αυτό με την Ανάσταση πολύ ωραίο
εεεετσι... τα αληθινά δεν πεθαίνουν μπορεί να αλλάζουν αλλά δεν χάνονται
τίποτα δεν χανεται
Τελευταία επεξεργασία από scarlet και 25 Ιαν 2011, 04:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
το δύσκολο στη ζωή είναι να ξεχωρίσεις τα φύκια από τις μεταξωτές κλορδέλλες
scarlet
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό V4.2R.XX » 10 Φεβ 2007, 12:16

scarlet έγραψε:Δεν ξέρω αλλά τα γεγονός ότι η ύλη των αγαπημένων μου προσώπων (του παππού μου που υπεραγαπούσα και είναι αδύνατον να τον βγάλω από το μυαλό και την καρδιά μου) βρίσκεται σε κάτι ζωντανό (η ύλη στη γη είναι δεδομένη και ανακυκλώνεται) με γεμίζει χαρά και αισιοδοξία νιώθω ότι τίποτα δεν χάθηκε και ας λέω και βλακείες

η διαδικασια αποδόμησης της ύλης που μας αποτελει, άνθρακας και νερο, ειτε στο χωμα είτε με καυση, εχει ακριβως το ίδιο αποτελεσμα.

απλά με την καύση γίνεται ταχύτερα. η διαδικασία αλλάζει, μα το αποτέλεσμά της ειναι το ίδιο και το αυτό. ανθρακας και νερο.

οχι?

προτιμώ την καύση αφενως επειδή ... την προτιμω προσωπικά, αφετερου επειδή θα καταφερει ενα πληγμα - ελπίζω - στα καριόλια τους γραμματεις και φαρισαίους του 21 αιώνα, αυτούς που ο ίδιος τους ο "ηγέτης" θα γ@μούσε πρώτους απο όλους τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
V4.2R.XX
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bobus » 10 Φεβ 2007, 12:42

scarlet έγραψε:Αρχικά...
Η ζωή για να διατηρηθεί χρειάζεται ύλη και ενέργεια
Η ενέργειά μας δεν χάνεται δεν μπορώ να ξέρω που πάει αλλά σίγουρα δεν χάνεται

αμ τα  πνεύματα; πού τα βάζεις τα πνεύματα;;;

scarlet έγραψε:το να μην πιστεύεις σε τίποτα είναι μηδενισμός, μπορεί αυτό να προσεγγίσει την ευτυχία;

κάνεις λάθος

αθεΐα και μηδενισμός δεν είναι το ίδιο, ψάξτο

το να πιστεύεις σε ενέργειες που δεν χάνονται και ψυχές που επιζούν για πάντα είναι δικαίωμά σου

το να μειώνεις όσους δεν πιστεύουν με όσα έγραψες παραπάνω δεν σε τιμά

Αλ. Παπαδιαμάντης
Άβαταρ μέλους
bobus
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό V4.2R.XX » 10 Φεβ 2007, 14:09

gdevelek έγραψε:το να μειώνεις όσους δεν πιστεύουν με όσα έγραψες παραπάνω δεν σε τιμά

ο καθενας μπορει να πιστευει οτι του αρεσει...
και να λεει οτι θελει. ελευθερια απόψεων.

ο θρησκευόμενος απορίπτει και μηδενίζει οτιδήποτε διαφορετικό απο αυτό που διδάσκει η θρησκεια του.

αυτο αν μη τι άλλο ειναι μηδενισμός. ( αποψη μου ε?  ;D )
Άβαταρ μέλους
V4.2R.XX
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bobus » 10 Φεβ 2007, 14:25

V4.2R.XX έγραψε:ο καθενας μπορει να πιστευει οτι του αρεσει...

φυσικά

γι' αυτό και δεν έγραψα "δεν έχεις δικαίωμα να μειώνεις τους άλλους" αλλά "δεν σε τιιμά" να το κάνεις

κι εδώ που τα λέμε, η προσβολή των άλλων έχει και τα όριά της κάπου, έτσι;

V4.2R.XX έγραψε:ο θρησκευόμενος απορίπτει και μηδενίζει οτιδήποτε διαφορετικό απο αυτό που διδάσκει η θρησκεια του.

μην έχοντας τρόπο να αποδείξουν την ορθότητα των δικών τους πεποιθήσεων, καταφεύγουν σε διαστρέβλωση και στιγματισμό των άλλων απόψεων

το έχουμε δει το έργο, εδώ και περίπου 1700 χρόνια

Αλ. Παπαδιαμάντης
Άβαταρ μέλους
bobus
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό V4.2R.XX » 10 Φεβ 2007, 14:32

gdevelek έγραψε:μην έχοντας τρόπο να αποδείξουν την ορθότητα των δικών τους πεποιθήσεων, καταφεύγουν σε διαστρέβλωση και στιγματισμό των άλλων απόψεων

ναι αυτο ακριβως... μα απο την άλλη, ετσι τους μαθαινουν, και ετσι κανουν. κατα μανα κατα κύρη...

επισης το να κανεις την υπερβαση την στιγμη που απειλήσαι με " εξορια απο τον οικο του κυριου " φανταζει για πολυ κοσμο ανυπερβλητο εμπόδιο....
Άβαταρ μέλους
V4.2R.XX
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό scarlet » 10 Φεβ 2007, 15:39

gdevelek έγραψε:αμ τα  πνεύματα; πού τα βάζεις τα πνεύματα;;;

κάνεις λάθος

αθεΐα και μηδενισμός δεν είναι το ίδιο, ψάξτο

το να πιστεύεις σε ενέργειες που δεν χάνονται και ψυχές που επιζούν για πάντα είναι δικαίωμά σου

το να μειώνεις όσους δεν πιστεύουν με όσα έγραψες παραπάνω δεν σε τιμά

Αρχικά επειδη δεν έγινα κατανοητή και μάλλον με παρεξηγησες αυτά που είπα σου τα εξηγώ για να μη θεωρείς άδικα ότι προσβάλεσσαι
Η ζωή για να διατηρηυεί χρειάζεται συνεχόμενη παροχή ενέργεια και ανακύκλωση της ύλης  (βιολογία γ λυκείου 2ο κεφάλαιο)

Εγώ δεν μίλησα για πνεύματα γιατί κανείς δεν μπορεί να αποδείξει ούτε την 'υπαρξη τους αλλά ούτε και την απουσία τους ανήκουν στον κόσμο του μεταφυσικού

Αθεία είναι να μην πιστεύεις στον Θεό
Πιστεύεις σε κάτι άλλο όμως
Μηδενισμός είναι να μη πιστεύεις σε τίποτα να τα θεωρείς όλα ανούσια και μάταια

Προσβολή δεν είναι να λες αυτά που πιστεύεις αλλά να διαστρευλώνεις τα λόγια των άλλων με ειρωνικό υφάκι γιατί στη βάση πιθανά να μην σέβεσαι το διαφορετικό
Διαφωνείς;;;;

gdevelek έγραψε:
κι εδώ που τα λέμε, η προσβολή των άλλων έχει και τα όριά της κάπου, έτσι;

μην έχοντας τρόπο να αποδείξουν την ορθότητα των δικών τους πεποιθήσεων, καταφεύγουν σε διαστρέβλωση και στιγματισμό των άλλων απόψεων

το έχουμε δει το έργο, εδώ και περίπου 1700 χρόνια

Σύμφωνη με βρίσκεις!

V4.2R.XX έγραψε:ο καθενας μπορει να πιστευει οτι του αρεσει...

ο θρησκευόμενος απορίπτει και μηδενίζει οτιδήποτε διαφορετικό απο αυτό που διδάσκει η θρησκεια του.

Αν απορρίπτεις τις απόψεις των άλλων όντως είσαι το λιγότερο πολύ αυταρχικός

Γι αυτό είπα και πιο πριν ότι ο κάθε άνθρωπος πιστεύει με τον δικό του τρόπο
Ο θρησκευόμενος κανονικά δεν πρέπει να απορρίπτει τις απόψεις των άλλων
αυτά που πιστεύεις σε βοηθούν να κάνεις τη ζωή σου καλύτερη και δεν είναι κριτίριο για να κατακρίνουν του άλλους
αυτοσκοπός είναι η ευτυχία και όχι η κατάκριση των άλλων ανθρώπων

Η εκκλησία όντως μερικές φορές είναι πολύ φασιστική
γιατί δηλαδή ο Καζαντζάκης που τον αφορίσανε να είναι λιγότερο θρησκευόμενος από μερικούς παπάδες που κάνουνε τόσα εγκλήματα στους άλλους;;;
V4.2R.XX έγραψε:ναι αυτο ακριβως... μα απο την άλλη, ετσι τους μαθαινουν, και ετσι κανουν. κατα μανα κατα κύρη...

επισης το να κανεις την υπερβαση την στιγμη που απειλήσαι με " εξορια απο τον οικο του κυριου " φανταζει για πολυ κοσμο ανυπερβλητο εμπόδιο....

άλλο θρησκευόμενος και άλλο θρησκόληπτος
ο πρώτος σε πλησιάζει με  καλή διάθεση και ο δεύτερος με σκοπό να σε κατακρίνει ό,τι και αν κάνεις εσύ
στην πραγματικότητα κανείς δεν μπορεί να σε εξορίσει από πουθενά
αυτά τα κάνουν οι θρησκόληπτοι άνθρωποι και πίσω από αυτούς τους αφορισμούς και τις εξορίες κρυβονται οικονιμικά οφέλη και όχι ο Θεός
Τελευταία επεξεργασία από scarlet και 25 Ιαν 2011, 04:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
το δύσκολο στη ζωή είναι να ξεχωρίσεις τα φύκια από τις μεταξωτές κλορδέλλες
scarlet
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bobus » 10 Φεβ 2007, 15:55

scarlet έγραψε:Αθεία είναι να μην πιστεύεις στον Θεό
Πιστεύεις σε κάτι άλλο όμως
Μηδενισμός είναι να μη πιστεύεις σε τίποτα να τα θεωρείς όλα ανούσια και μάταια

και πού ΑΚΡΙΒΩΣ έβγαλες εσύ το συμπέρασμα πως εγώ (ή ο οποιοσδήποτε που δεν είναι χριστιανός ή θεϊστής) δεν πιστέυει σε τίποτε;

μήπως θεωρείς, αυθαίρετα, πως αφού δεν πιστεύω στο θεό σου , συνεπάγεται πως δεν πιστεύω σε τίποτε;

σε βολεύει αυτό το εντελώς λανθασμένο άλμα "λογικής"?

ΔΕΝ πιστεύω σε πράγματα και οντότητες που ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και αποτελούν αποκυήματα της ανθρώπινης φαντασίας

ΦΥΣΙΚΑ και πιστεύω, πιστεύω στην δικαιοσύνη, στην αρετή, στην καλοσύνη, στην φιλία, στην οικογένεια, στην αλληλοσεβασμό, στην ισότητα μεταξύ ανθρώπων και φυλών και εθνοτήτων... σε ένα σωρό άλλα στα οποία η θρησκεία σου διεκδικεί ΤΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ, τονίζοντας πως ΜΟΝΟ στο χριστιανισμό υπάρχει αρετή και αξία!!!

γι' αυτό σου λέω, αυτή την εξίσωση αθεΐας και μηδενισμού, ΨΑΞΤΗ περισσότερο

Αλ. Παπαδιαμάντης
Άβαταρ μέλους
bobus
Μέλος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Σκέψεις - Προβληματισμοί

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες